2026. április 13., hétfő - Ida

Archívum

Csokinaplók az ágy alatt

2012-12-10 1759

Más gyermekek fagyira, mozira, vidámparkra költötték a havi zsebpénzüket, neki egyetlen szenvedélye volt: a táblás csokoládé. Tizennégy éves korában kezdődött a rajongás, a zsebpénzből két-három tábla extra minőségű csokoládéra futotta. Élményeit külön csokinaplókban vezette, ezeket gondosan az ágya alatt tartotta elrejtve.

– A bonbonok, a pralinék, trüffelek és más cukrászati ínyencségek sosem érdekeltek. Engem mindig is csak a csokoládé érdekelt – mondja Chloé Doutre-Roussel (képünkön). Chloé élete immár hat éve érzékinek nevezett szenvedélye, a csokoládé körül forog. Az agronómus végzettségű Doutre-Roussel az egyetem után nagy világcégeknek és az ENSZ-nek is dolgozott. Az 1990-es évek közepén a híres párizsi luxuscukrászdában, a macaronról elhíresült Ladurée-ben bővítette édesipari ismereteit. Majd átköltözött Londonba, ahol a Fortnum & Mason luxusáruház édességosztályán volt beszerző.

A francia, német és mexikói felmenőkkel rendelkező nő végül 2006-ban önállósította magát, és lett szabadúszó csokoládéipari szakértő. Szemináriumok, konferenciák rendszeres előadója, s közben járja a világot. Gyakran megfordul az afrikai és dél-amerikai kakaótermelő országokban, ahol szerinte rendkívül izgalmas dolgok zajlanak. Több helyen megelégelték, hogy egyszerűen csak eladják a termést, és elkezdtek igen jó minőségben csokoládét gyártani. Most pedig Budapestre is ellátogatott: az Édes Napok Csokoládéfesztivál díszvendégeként jött a magyar fővárosba.

Azt persze már korábban pontosítani kellett volna, hogy Chloé számára csak az étcsokoládé a csokoládé. Tejcsokival nem foglalkozik, az szerinte túl van cukrozva, és úgy általában idejétmúlt terméknek tekinti. Azt sem árt tisztázni, hogy nála az igazi csokoládé a három-négy euróért kínált, 80-100 grammos kiszerelésnél kezdődik. Az ár önmagában persze nem garancia a minőségre. Ez utóbbi nála annak a függvénye, hogy a szenvedéllyel fogyasztott termék kakaóbabból vagy már feldolgozott, azaz újrafelolvasztott csokoládémasszából készült.

Majd arról beszélt a lapunknak még Párizsból adott telefoninterjúban, hogy nem azért lett szakértő, és írt The Chocolate Connoisseur címmel könyvet, hogy végigehesse a világ legjobb és legdrágább csokoládéit. Úgy véli, minden jó csokoládé mögött nagyon érdekes emberek húzódnak meg, és őt főleg e gyártók – jelentős részben kisvállalkozók – története érdekli. A gazdasági válság hatására sokan a csokoládéban látnak új lehetőséget, és indítanak be minőségi termékeket előállító manufaktúrákat.

Naponta 200-400 gramm (ét)csokoládét fogyaszt, de figyel a táplálkozásra, és rendszeresen úszik is. A kóstolást sem úgy kell elképzelni, hogy hamm, bekap itt-ott egy falatot. A minőségi vagy mondjuk ki, luxuscsoki-kóstolást vizsgaszituációhoz hasonlította. Drukknak, sietősségnek azonban nincs helye – csendnek, nyugalomnak, összpontosításnak annál inkább.

Az összehasonlításhoz legalább négy fajtát érdemes megízlelni, persze csak apró harapásokban. Minden fajta után langyos vízzel célszerű kiöblíteni a szájpadlásunkat, az öblögetéssel eltávolítható az odaragadt, az ízélményeket jelentősen befolyásoló kakaóvaj-maradék. Kedvence nincs, az egyik legmaradandóbbnak a perui kakaóból készült Fortunato No. 4-et nevezte. Olyan intenzív ízt érzett, hogy egy második falatra nem is volt ereje.

(Forrás: Nol.hu)

 

Csokoládé Világ

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 

Korábbi híreinkből


 

 


 

Tipp

Időrendben

« Április 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Tartalom galéria

Szakmai összefogás segíti az inzulinrezisztenciával élők és a tudatosan étkezők mindennapjait

Szakmai összefogás segíti az inzulinrezisztenciával élők és a tudatosan étkezők mindennapjait

More details
Csokoládé-mennyország a rendezvényeken: Így lesz a desszertasztal az est fénypontja

Csokoládé-mennyország a rendezvényeken: Így lesz a desszertasztal az est fénypontja

More details
Állandóan édesség után sóvárogsz? 5 egészségügyi probléma, amit így jelez a szervezet

Állandóan édesség után sóvárogsz? 5 egészségügyi probléma, amit így jelez a szervezet

More details
Ez történik, ha minden nap eszel csokit: előnyök és mellékhatások

Ez történik, ha minden nap eszel csokit: előnyök és mellékhatások

More details
Megvan Európa csokifővárosa

Megvan Európa csokifővárosa

More details
Budai Palacsinta Piknik, 2026 május 15-17.

Budai Palacsinta Piknik, 2026 május 15-17.

More details
Rejtélyes csokoládéeltűnés: több tonnának veszett nyoma Európában

Rejtélyes csokoládéeltűnés: több tonnának veszett nyoma Európában

More details
Kevesebb kakaó, új receptúra: irányváltás a Milka gyártójánál

Kevesebb kakaó, új receptúra: irányváltás a Milka gyártójánál

More details
Magyarország Tortája 2026 – megvan az elődöntő top 10 tortája

Magyarország Tortája 2026 – megvan az elődöntő top 10 tortája

More details
A Csokoládé Világ portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője