2025. május 16., péntek - Botond, Mózes

Hírek

A világhírű mogyorókrém, amely dollármilliárdossá tett egy olasz családot

2020-01-13 1425

A Nutella milliárdosa, Giovanni Ferrero egy 32 milliárd dolláros üzleti birodalmat hozott létre a csokoládékból és cukorkákból. A híres mogyórókrémet még 1964-ben keverte ki Giovanni apja, Michele Ferrero, és a krém hatalmas olaszországi népszerűségének köszönhetően egy multimilliárd dolláros üzleti vállalkozás lett belőle.

A céget 1946-ban alapította Pietro Ferrero, aki az olaszországi Alba városában nyitott csokoládéboltot, amelynek legkeresettebb terméke a supercrema volt. Ezt egy kényszermegoldás szülte, mert a háborús időszakban a csokoládéhiányt úgy kívánták pótolni, hogy mogyorókrémmel vegyítették a kakaót – ez volt tulajdonképpen a Nutella elődje.

nuti

A Ferrero Csoporthoz egyébként ma már olyan ismert márkák tartoznak, mint a Ferrero Rocher, a Tic Tac vagy a Kinder csokoládé.

A több mint hetvenéves cég mára már a világ második legnagyobb édesipari társasága, és 11,9 milliárd dollár értékben adott el édességeket a 2018 augusztusával zárult pénzügyi évben.

A cég jelenlegi vezérigazgatója, Giovanni a Nutella feltalálójának legkisebb fia, aki a pennsylvaniai Lebanon Valley College-ban tanult marketinget, majd a családi cégben a Tic Tac márka irányításával bízták meg Belgiumban. Giovanni, és testvére Pietro 1997-ben vették át a cég vezetését, mint társ-vezérigazgatók, és egészen Pietro haláláig, 2011-ig közösen vitték a Ferrero Csoportot. 2015-ben, apjuk, vagyis a Nutella feltalálójának halála után, az ügyvezető elnöki pozíció Giovannihoz került, a vállalatot pedig Luxemburgból irányította.

nuti2

A Ferrero Csoport 2015-től aztán agresszív nemzetközi terjeszkedésbe kezdett.

Abban az évben felvásárolták 170 millió dollárért a patinás brit csokoládé-készítő Thorntont. 2018-ban pedig a Nestlé amerikai édességüzletágát vették át 2,8 milliárd dollárért. 2019-ben sem tétlenkedtek, hiszen hozzájuk került végül a reggelizőpelyhek egyik húzó brandje, a Kellogg's édesipari vállalat is. A Giovanni által kezdeményezett felvásárlások éles ellentétben álltak apja üzleti elképzeléseivel, amely kizárólag a házon belül márkák építésére összpontosított.

Az akvizícióknak köszönhetően - 2020 elején - a vállalatcsoport értéke 32 milliárd dollárra növekedett, 2019 januárjához képest ez 43,1 százalékos növekedést jelent. Giovanni Ferrero személyes vagyonát pedig 23 milliárd dollárra taksálja a Bloomberg milliárdos indexe, ezzel ő a 27. leggazdagabb ember a világon.

nuti3

A Ferrero Csoport „a világ egyik legtitokzatosabb vállalata" - állítja a Guardian című brit lap újságírója.

Még 2011-ben, a cég történetében első alkalommal engedélyeztek egy gyárlátogatást újságíróknak az albai üzemben. A Ferrero Csoport korábban éppen az ipari kémkedés megakadályozása érdekében megtiltotta a gyárlátogatásokat, mondván a Nutella készítéséhez egy titkos családi receptet használnak. A brit újságíró szerint az üzemben látott biztonsági intézkedések vetekedtek az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA központjában alkalmazott szigorú biztonsági szabályokkal.

Forrás: origo.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 

Korábbi híreinkből


 

 


 

Tipp

Olvasta?

Időrendben

« Május 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Jön tavasz legízletesebb gasztroeseménye!

Jön tavasz legízletesebb gasztroeseménye!

More details
A Magyar Fagylalt Napján idén több száz cukrászdában várják a családokat

A Magyar Fagylalt Napján idén több száz cukrászdában várják a családokat

More details
Édes Napok Budapesten, 2025. május 1-4.

Édes Napok Budapesten, 2025. május 1-4.

More details
Magyar Gasztronómia Napja, 2025. április 26–27.

Magyar Gasztronómia Napja, 2025. április 26–27.

More details
5. Kürtőskalács Vigalom az Állatkertben, 2025. május 16–18.

5. Kürtőskalács Vigalom az Állatkertben, 2025. május 16–18.

More details
A német édességgyártók

A német édességgyártók "már csak" 228 millió csokoládényulat gyártottak húsvétra

More details
Elsőként készít hazánkban angyalhaj csokoládéból fagylaltot a híres cukrászséf

Elsőként készít hazánkban angyalhaj csokoládéból fagylaltot a híres cukrászséf

More details
Állandóan édesség után sóvárogsz? 5 egészségügyi probléma, amit így jelez a szervezet

Állandóan édesség után sóvárogsz? 5 egészségügyi probléma, amit így jelez a szervezet

More details
A Csokoládé Világ portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője