2026. január 21., szerda - Ágnes

Hírek

Barackpálinkás bonbonnal aratott sikert a kanizsai cukrász

2025-10-21 294

Dobostorta bonbon barackpálinkával, Eszterházy fehér csokoládéba burkolva, mákos-barackos makaron és újragondolt Rigó Jancsi - ilyen minidesszertekkel mutatkozott be Jakabfi Dávid az idei Gundel Károly-díjátadón. A nagykanizsai cukrászmester ritka elismerésként kapott meghívást a rangos budapesti eseményre, ahol a Gundel Étterem menüsorát zárta alkotásaival. A 700 darab kézzel készített édesség mögött közel 24 órás munka állt. Az egyedi ízpárosítások és a kifinomult megjelenés komoly szakmai visszhangot váltottak ki, új lehetőségeket nyitva meg a vidéki mester előtt.

A magyar vendéglátás egyik legnagyobb presztízsű eseménye minden évben a Gundel Károly-díjátadó, amelyet a legendás vendéglátós születésnapjához kötődően rendeznek meg a budapesti Gundel Étteremben. Itt a szakma legjobbjai – séfek, étteremtulajdonosok, cukrászok – gyűlnek össze, hogy elismerjék az év kiemelkedő teljesítményeit. 2025-ben a gála egyik legemlékezetesebb pillanata a nagykanizsai Jakabfi Dávid nevéhez fűződik, aki különleges mini desszertjeivel hódította meg a vendéglátás elitjét. A szakmai meghívás önmagában is ritka megtiszteltetés, hiszen csak keveseknek adatik meg, hogy a Gundel menüsorába bekerüljenek.

„Rengeteg szakács és cukrász arról álmodik, hogy egyszer egy mondatban említik a nevét a Gundellel. Nekem ez most valóra vált. Óriási érzés, hogy egy ilyen rangos eseményen, a Gundel menüsorának végén ott lehettek a desszertjeim” – mondta meghatottan Jakabfi Dávid, aki mosogatóként kezdett külföldön, autodidakta módon képezte magát, ma pedig nemzetközileg elismert desszertséf, aki könyveket ír és versenyeken szerepel sikerrel.

Klasszikusok új köntösben

A vendégek a gálaebéd végén négyféle mini desszertet kóstolhattak, amelyek mindegyike a magyar cukrászat hagyományait idézte meg modern formában. Az első desszert egy mákos-barackos Charlot töltelékű makaron volt, amely a francia technikát és a magyar ízvilágot ötvözte. „A mák és a barack nálunk klasszikus páros, de én szerettem volna új formában megmutatni, hogy ez a kombináció milyen elegáns tud lenni” – mesélte Dávid.

A második fogás az Eszterházy bonbon, a magyar desszertkultúra egyik ikonja, amely fehér csokoládéba burkolva, diós alapra épült, tetején a jól ismert márványos mintával. A harmadik édességet  Magyar Judit cukrásszal együtt fejlesztették, az ő ötlete alapján került bele a barackpálinka. , aA Dobostorta bonbon így, karamellropogóst, krémes tölteléket és egy csipet barackpálinkát rejtett magában. Ennek ízvilága már korábban is aranyérmet hozott a mesternek „Az Év Bonbonja” versenyen. A sort a Rigó Jancsi modern változata zárta, amely csokoládéban és textúrában is megújította a klasszikust.

700 kézzel díszített falat

A látvány és az íz mögött heroikus munka állt. A gálára 700 darab mini desszert készült, amelyet Dávid és csapata szinte megállás nélkül, közel 24 órán át készített. Minden darabot egyenként, kézzel díszítettek a helyszínen.

„Kísérleteztünk, mert szerettük volna a legjobb ízeket felvinni. Szinte 24 órát dolgoztunk rajta, hogy mindegyik darab szép, egyforma és tökéletes legyen. A díszítő elemeket a Gundel hidegkonyháján kézzel tettük fel, és szerintem ez jól mutatja, mennyi munka van mögötte” – idézte fel Dávid.

A precizitás és az elhivatottság nem maradt észrevétlen. A résztvevő séfek és étteremtulajdonosok közül többen személyesen gratuláltak neki, és a desszertek körül szinte egész délután folyt a szakmai diskurzus.

„Nagyon felkeltette a vendégek érdeklődését. Volt, aki azt mondta, el tudná képzelni, hogy ezek az ízek náluk is megjelenjenek. Remélem, ez inspiráció lesz a nagyobb éttermeknek is” – mondta a cukrász.

A nagykanizsai mester és a Gundel Étterem között nem ez volt az első találkozás. Dávid már évekkel ezelőtt tartott szakmai képzést a Gundel cukrászainak, és azóta is folyamatos kapcsolatban maradt az étteremmel.

Aki szeretné megkóstolni a gálán bemutatott desszertek világát, annak jó hírünk van. Jakabfi Dávid nagykanizsai cukrászdájában, a JD-ben megtalálhatók azok az alkotások, amelyek a Gundelben is osztatlan sikert arattak. A kínálatban most az őszi szezon újdonságai dominálnak, köztük a realisztikus, trompe-l’œil mousse-desszertek, amelyek megtévesztésig hasonlítanak valódi gyümölcsökre.

| Csokoládé Világ

Csokoládé Világ

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 

Korábbi híreinkből


 

 


 

Tipp

Olvasta?

Időrendben

« Január 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

GELATISSIMO Nemzetközi kézműves fagylalt szakvásár, 2026. február 7-11.

GELATISSIMO Nemzetközi kézműves fagylalt szakvásár, 2026. február 7-11.

More details
Szép ajándék a kakaó árának zuhanása – de a csokoládé ára csak jövőre követheti

Szép ajándék a kakaó árának zuhanása – de a csokoládé ára csak jövőre követheti

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
13 bűbájos mézeskalácsfalu Magyarországon

13 bűbájos mézeskalácsfalu Magyarországon

More details
11 éves kislány ötletéből született meg az idei díjnyertes szaloncukor

11 éves kislány ötletéből született meg az idei díjnyertes szaloncukor

More details
Tovább dagad a botrány: lárvákban úszó csokimikulás gyerekeknek

Tovább dagad a botrány: lárvákban úszó csokimikulás gyerekeknek

More details
Budapest Coffee & Tea Festival, 2026. május 7-10.

Budapest Coffee & Tea Festival, 2026. május 7-10.

More details
Csokoládé-mennyország a rendezvényeken: Így lesz a desszertasztal az est fénypontja

Csokoládé-mennyország a rendezvényeken: Így lesz a desszertasztal az est fénypontja

More details
30 éves a Mondelez székesfehérvári gyára

30 éves a Mondelez székesfehérvári gyára

More details
A Csokoládé Világ portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője